angeltown

greetings from california

 • Witaj na Angeltown! Zerknij do przewodnika, który pomoże Ci zapoznać się z forum.
 • Los Angeles Weekly: przeczytaj drugi wpis.
 • Mamy jedenaście miesięcy! O tym oraz kilku zmianach w ekipie przeczytacie w najnowszym ogłoszeniu.
 • up
  down  Poprzedni temat «» Następny temat
  Autor Wiadomość
  Angeltown

  west hollywood
  9 lat/a
  180 cm
  California deserves whatever it gets.
  Californians invented the concept of life-style.
  This alone warrants their doom.  city of angels
  To capture a California sunset in South Pasadena is to hold an angel's wings with bated breath.
  2019-06-20, 23:47


  this town is ours
  informacje o Los Angeles
   Los Angeles jest jednym z najludniejszych miast w stanie Kalifornia oraz drugim najludniejszym miastem w Stanach Zjednoczonych, zaraz za Nowym Jorkiem. Populacja wynosi ok. 4mln mieszkańców i zajmują powierzchnię 1302km2.
   Angeltown, LA, La-La Land, Big Orange, Miasto Aniołów, to tylko niektóre z bardzo wielu przydomków jakie posiada Los Angeles. Pierwotnie Los Angeles nosiło nazwę „El Pueblo de Nuestra Senora Reina de los Angeles sobre el Rio Porciuncula” co w tłumaczeniu znaczy - Miasto naszej królowej aniołów na Porciuncula.

   Trochę historii:
   ★ Los Angeles, zostało założone 4.09.1781 roku przez hiszpańskiego gubernatora Felipe de Neve’a. Pod koniec wojny amerykańsko - meksykańskiej w 1848 roku LA oraz obszary Kalifornii na mocy traktaktu pokojowego zostały wykupione przez amerykański rząd.
   ★ Dopiero w 1850 roku LA uzyskało status korporacji municypalnej - prawa miejscki.
   ★ W 1892 roku zostały odkryte złoża ropy nafotwej, dzięki czemu Kalifornia stała się największym producentem ropy naftowej w całych Stanach Zjednoczonych.
   ★ Jednym z najważniejszych wydarzeń było dołączenie Hollywood do Los Angeles, co miało miejsce w 1910 roku. A do 1921 roku ponad 80% przemysłu filmowego skupione było w tym miejscu. Dzięki dochodom z produkcji filmowych Los Angeles udało się uniknąć większych ekonomicznych problemów, które wynikały z wybuchu wielkiego kryzysu.
   ★ Po zakończeniu II wojny światowej miasto rozwijało się dużo szybciej niż kiedykolwiek w swojej historii. W 1969 roku została podjęta pierwsza próba transmisji danych, pomiędzy University of California, Los Angeles i Stanford Research Institute.
   ★ W czasie lata w 1969 roku w LA doszło do serii licznych morderstw, które zostały popełnione poprzez sektę Charlesa Mansona.
   ★ W 1984 roku miasto po raz drugi zorganizowało Letnie Igrzyska Olimpijskie, pierwsze organizowane były w 1932 roku. Igrzyska te osiągnęły największy sukces finansowy pośród wszystkich, wcześniejszych edycji.
   ★ Los Angeles, to również miejsce pamiętnych zamieszek dotyczących dyskryminacji rasowej, które wybuchły w 1992 roku. Powodem była bardzo głośna sprawa Afroamerykanina Rodneya Kinga, który 29.04.1992 roku został pobity przez funkcjonariuszy policji, którzy następnie zostali uniewinnieni przed sądem. Zamieszki uważano za jedne z największych, jakie miały miejsce w całych Stanach Zjednoczonych w XX wieku.
   ★ Niespodziewanie w 1994 roku Los Angeles zostało dotknięte trzęsieniem ziemi o sile 6,7 stopni w skali Richtera. Spowodowało ono straty na ponad 12 mlm dolarów i śmierć 72 osób.
   ★ XX wiek skończył się skandalem w związku z oddziałem LAPD, Rampart ( departament policji w LA ). Wyszło na jaw, że ponad 70 członków policyjnej grupy zwalczającej dzałalność gangów ( C.R.A.S.H.) zamieszanych było w korupcyjne procedury i bardzo zażyłą współpracę z gangami.
   ★ W 2002 roku za sprawą przeprowadzonego referendum, ludność odrzuciła odłączenia obszarów doliny San Fernando i Hollywood od Los Angeles.
   Ciekawe informacje o Los Angeles:
   ★ Jedynie 40% osób całej populacji Los Angeles posługuje się tylko językiem angielskim.
   ★ Średni wiek obywateli miasta wynosi 35 lat.
   ★W LA mieszka największa liczba Meksykanów, ich grupa latynoamerykańska wynosi aż 47,5% populacji miasta.
   ★ Los Angeles należy do miasta kontrastów, z jednej strony widać Beverly Hills, a z drugiej ludzi bezdomnych, mieszkających na ulicach LA. Miasto niestety dostarcza niewystarczających środków na mieszkanie i jedzenie dla ubogich osób. Jednak wiele osób samo wybrało takie życie, twierdząc że lubią swoją bezdomność.
   ★ W mniej bezpiecznych dzielnicach zdarza się, że w obrębie jednego kwartału ulic działa od trzech do czterech różnych gangów, którzy wzajemnie ze sobą walczą. Występują rejony miasta, gdzie stara się nie wkraczać policja po zmroku.
   ★ Niestety w Los Angeles jest słabo rozwinięte metro, jednak dzięki komunikacji autobusowej można się dostać w każde miejsce.
   ★ W 1943 roku smog gwałtownie uformował się w okolicach LA, przez co mieszkańcy bali się, że są atakowani przez japońską broń chemiczną.
   ★ Po zniknięciu prądu w 1994 roku, bardzo dużo osób twierdziło, że widzi dziwne niebo, mając na myśli gwiazdy.
   ★ Miasto zużywa okolo 123 galonów wody na mieszkańca dziennie.
   ★ W Los Angeles nadal działa jedna z najstarszych wytwórni filmowych w całych Stanach Zjednoczonych - Paramount Pictures.
   ★ Jednym z elementów charakterystycznych jest ciągły smog, który unosi się i otacza miasto.
  Wyświetl posty z ostatnich:   
  Odpowiedz do tematu
  Nie możesz pisać nowych tematów
  Nie możesz odpowiadać w tematach
  Nie możesz zmieniać swoich postów
  Nie możesz usuwać swoich postów
  Nie możesz głosować w ankietach
  Nie możesz załączać plików na tym forum
  Możesz ściągać załączniki na tym forum
  Dodaj temat do Ulubionych
  Wersja do druku

  Skocz do:  


  Forum dostosowane jest do przeglądarek Opera i Google Chrome. Styl i kody bazowe wykorzystane na forum zostały wykonane przez janek burza.


  Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group Saphic 1.2 // Theme created by Sopel